Zafer Bilim Araştırma ve Kültür Dergisi

Ultrasonografi Neyi Bilir, Neyi Bilmez?

img

 Anne karnındaki bebek, “amniyon sıvısı” denen bir su içinde bulunmakta, göbeğinden beslenerek büyümektedir. Bu safhada, ilmî bazı usullerle çocuğun cinsiyetini öğrenmek mümkündür.

Bu metodlardan en çok kullanılanları, ultrasonografi ve bebeğin içinde bulunduğu sudan 20 cm3 alınarak hücrelerin incelenmesi metodlarıdır.

Ultrasonografi, bizim işittiğimizden daha yüksek ses dalgalarıyla çalışır. Bu ses dalgaları, bir maddeden geçirilerek bebeğin görüntüsü elde edilir. Ekrandaki uzuvların incelenmesiyle de, bebeğin cinsiyeti tayin edilir.

Bebeğin vücudundan, bulunduğu amniyon sıvısı içine hücreler dökülür. İkinci metodda, bu sıvıdan 20 cm3 alınır. Boyanarak, mikroskop altında incelenir. Ceninin cinsiyeti, bu suretle öğrenilir. Bu muamele, çocuğun cinsiyetini %80-90 ihtimalle doğru olarak tespit eder.

Kur’ân-ı Kerim’de, Lokman Sûresi’nin sonunda; "... Rahimlerde olanı (ancak Allah) bilir...” buyurulmaktadır. Hâlbuki bugün yukarıda beyan ettiğimiz gibi, çocuğun cinsiyeti tespit edilebiliyor. O halde bu âyeti nasıl anlayacağız?

Hemen ifade edelim ki, âyette “rahimlerde olan”dan bahsedilmekte, sadece erkeklik - dişilik diye bir had konulmamaktadır.

Bu ifadeyle; anne karnındaki bebeğin özel kabiliyetleri, gelecekte alacağı şekil, siması, duyguları gibi bütün hususlar kastedilmektedir.

Doğacak bebek, acaba çok kabiliyetli birisi mi olacak? Akıl, hafıza gibi uzuvlar yönünden durumu ne olacak? Yine, bütün diğer insanlardan farklı olacağını bildiğimiz yüzü nasıl olacak?

Bu ve bunlara benzer birçok şeyi, biz bilemiyoruz. Ama Allah (C.C.) bunların hepsini biliyor. Hem de, daha bilmediğimiz ve bilemeyeceğimiz pek çok şeyle beraber...

 Bu yazıyı e-dergi olarak okumak için tıklayınız:

http://zaferdergisi.com.tr/e-dergi/1992_eylul/#features/37