Zafer Bilim Araştırma ve Kültür Dergisi

Samanyolu Galaksimiz

img

Hayal bile edemeyeceğimiz büyüklükte bir kâinatın bizim tayin edemediğimiz bir yerinde, Yerel Grup denilen bir galaksi kümesinin içinde, minik bir galaksi olan Samanyolu Galaksisinin yedi kolundan bir kolunun uç kısımlarında güneş dediğimiz yıldızın etrafında dönen küçük bir gezegen olan Dünya’da yaratıldık ve yaşatılıyoruz.


Belki ne yaşadığımız zaman diliminin, ne de kâinatta kapladığımız yerin pek bir önemi görünmüyor. Fakat kâinatta bu kadar küçücük yer kaplayan insan, kâinatı anlamada ve onun yaratıcısına muhatap olmakta büyük önem taşıyor.
Kâinatı kudretiyle bu kadar büyük yaratan Allah (cc.), insanı da hikmetiyle kâinatın hakikatini anlayacak, Kâinatın Hâlıkına muhatap olacak kadar büyük yapmıştır.
Öyle ya, insan kâinata bakar, Allah’ın bütün ‘Güzel İsimler’inin tecellilerini onda temaşa eder. Sonra da, yerdeki çiçekler adedince, semanın çiçekleri olan yıldızlar adedince Âlemler Rabbine hamd eder, Onu tesbih eder…
Allah ne yücedir ki, kâinatı ve dünyayı yaratıp idare eder de onların işleyişinde bir karışıklık çıkmaz. Bunların idaresi Allah’a hiç ağır gelmez…

 ...

Devamını okumak için tıklayınız:

http://zaferdergisi.com.tr/e-dergi/2015_aralik/#features/35