Zafer Bilim Araştırma ve Kültür Dergisi

Ruh Bedenden Bedene Gezer Mi?

img

Mısır firavunlarının cesetlerini mumyalattıklarını, mezarlarına elmaslar, mücevherler, kıymetli ev eşyaları koydurduklarını biliyor olabilirsin ama sebebini bilmeyebilirsin.

Meğer onlar tenasühe yani reenkarnasyona inanırlarmış. Bu inanca göre, bedeni terk eden ruh başka bir bedene girebilirmiş. Bu beden bir bitkiye ya da hayvana da ait olabilirmiş. Ruh epeyce gezip dolaştıktan sonra eski cesedini bulurmuş.

İşte bu noktada bir tedbir almak gerekiyormuş: Cesetleri koruma altına almak. Öyle ya, ruh çürümüş cesedi ne yapsın! Firavunlar o zamanın ‘bilimsel gerçekleri ışığında’ düşünmüş, çareyi cesetleri mumyalatmakta bulmuşlar.  

‘Biraz pörsümüş de olsa beden bedendir, hiç yoktan iyidir’ demişler. Ceset mumyalatma işi başlı başına bir ‘bilim ve sanat dalı’ hâline gelmiş.

İlahlık taslayan firavunlar yeniden dirildikleri zaman fakir, parasız ve eşyasız mı kalsınlar? Hayır! İşte, kıymetli eşyalarla gömülmelerinin sebebi buymuş, yani fakirlik korkusu. Gezgin ruhları bedenlerini bulunca servetleri hazır olmalıymış.

Batı âleminden alınan terimlerle allanıp pullanarak çağdaşlık maskesi altında ortaya konan ‘reenkarnasyon’ safsatasının tarihi budur işte!

Fakat çağdaş firavunlar cesetlerini mumyalatıp dolarları ve markalı eşyalarıyla birlikte gömmeyi akıl edemiyorlar. Belki de daha iyi bir yol bulmuşlardır ama ‘meslek sırrıdır’ diye kimseye söylemiyorlar!

Yazının devamını okumak için tıklayınız:

http://zaferdergisi.com.tr/e-dergi/2015_kasim/#features/16