Zafer Bilim Araştırma ve Kültür Dergisi

Pusuda Bekleyen Avcı Bitkiler

img

Avcı Bitkilerde Sinir Sistemi

Böcek yiyen bitkiler azotça fakir, sulak ve bataklık topraklarda yaşarlar. Topraktan yeterli azotu alamadıkları için onların bu ihtiyacını bilen Rabbimiz bu bitkilerin yapraklarını böcek yakalama özelliğine sahip birer tuzak şeklinde yaratmıştır.

Bu bitkiler, kendilerine verilen bu yapraklar sayesinde sinek ve böcekleri avlayarak onların yapısındaki proteinlerden azot ihtiyaçlarını giderirler.

Mesela, ana vatanı Amerika Birleşik Devletlerinin doğu sahilleri olan Dionaea muscipula “Venüs tuzağı” bitkisinin yaprakları kurt kapanına benzemektedir. Yaprağın dip kısmından bazı böceklerin hoşuna giden bir koku salgılanır. Bu kokuyu alan bir böcek yaprağa konduğunda böceğin değdiği hücrelerden yaprağın her tarafına bir sinyal gider ve böcek fark etmeden yaprağın karşılıklı iki kanadı birbirine kenetlenerek kapanır. Böylece hapsedilen böcek yaprağın dip kısmında konuşlandırılmış olan hücrelerden salgılanan sindirim enzimlerince sindirilir.

Dünyanın farklı bölgelerinde farklı yapıda, vazo, ibrik ve topuz şeklinde yaprakları olan böcek kapan bitkiler var edilmiştir. Hepsinin de böcek yakalama taktikleri farklıdır. Bu bitkiler sinekten arıya, örümceğe kadar her çeşit böceği yakalayıp sindirebilirler. Saksıda yetiştirilebildikleri için hem bir süs bitkisi hem de eve giren sinek ve böcekleri yakalamak için kullanılırlar. Ayrıca bu bitkinin özütü Amerikada cilt kanserinin alternatif tedavisinde kullanılmaktadır.

Üzerimize konan bir sineği elimizle yakalamak istediğimizde çoğu zaman ıskalarız. Ama aklı olmayan bu bitkiler yapraklarına konan sinek ve böcekleri yakalamada hiç ıskalamazlar. Bu işi nereden öğrendiler acaba? Bir düşünelim!

Yazının devamını okumak için tıklayınız:

http://zaferdergisi.com.tr/e-dergi/2015_mayis/#features/23