Zafer Bilim Araştırma ve Kültür Dergisi

Klima Hastalığı Var Mı?

img

Klima Nasıl Kullanılmalı?

Klimalar modern yaşam şartlarının getirdiği çok yaygın kullanılan aletlerdir. Evlerimizde, çalışma ortamlarımızda ısıtma ve soğutma amacıyla sıklıkla kullandığımız klimalar iklimlendirme cihazı olarak karşımıza çıkmaktadır. Son derece yararlı olmalarına rağmen sağlık sorunlarının nedeni olabilmektedir.

Sürekli klima ile havalandırılan, otel, işhanı, gökdelen, soğuk hava deposu gibi ortamlarda klima hastalığı olabilir. Klima filtrelerinde tutunan, biriken ve çoğalan mantar, polen ve bakteriler (hastalık yapıcı mikroorganizmalar) bir süre sonra ortamı kirletmeye başlayacaktır.

Ayrıca klimalar, çalışma prensipleri itibariyle içeride bulunan nemli havayı çektikleri için ortamın kurumasına, bu da o mekânda oksijen kaybına sebep olur. Ortamda oksijen miktarının azalmasıyla birlikte, her zaman belli bir oranda neme ihtiyacı olan insan bünyesi, boğaz ve burun kurumasıyla karşı karşıya kalır.

 

Sıcaklık farkı hasta eder

İnsan vücudu, tabiatı gereği ani hava değişikliklerinden çabuk etkilenir. İç ve dış ortam sıcaklıkları arasındaki fark 6 dereceyi geçmemelidir. Ortam sıcaklığında ani gelişen yüksek değişiklikler kendinizi hasta hissetmenize neden olur.

Terleyen vücutta deri gözeneklerinin daha açık olması ile vücut, dışarıdan gelen her türlü etkiye açık hale gelmektedir. Filtresi sık sık temizlenmeyen klimalar içerideki kötü havayı temizlemekte yetersiz kalır ve bünyesinde barınan bütün mikroorganizmaları ve kimyasal salınımları mekânın içine bırakır.

 

Klima çarpması mı oldunuz?

Hastane, banka, sınıf gibi insanların uzun süre oturduğu mekânlarda tavana monte edilen klimaların altında, insanların bekleme sandalyeleri ve çalışma masalarının konulmaması gerekmektedir.

Klima altında, yakınında veya karşısında özellikle terli olarak uzun süre kalınması klima çarpmasına sebep olabilir. Sabaha kadar klima altında uyumak, klimanın zararlarından en ileri derecede etkilenmenize sebep olacaktır.

Fakat klima çarpması, hemen hissedilemez. Boyun tutulması, nezle, halk arasında kulunç denilen sırt kemiğinde batma hissi, kısa süreli halsizlikler klima sebebiyle geçirebileceğiniz rahatsızlıkların başında gelmektedir.

 

Hasta bina sendromu nedir?

Yazının devamını okumak için tıklayınız:

http://zaferdergisi.com.tr/e-dergi/2015_kasim/#features/46