Zafer Bilim Araştırma ve Kültür Dergisi

Kavgacı Balıklar

img

Betta balıklarının şaşırtıcı hayatları

Akvaryum balıklarına meraklı olanlar bilirler. İki Betta balığı aynı yere konulmaz. Yoksa,

“Hey, siz ikiniz birbirinizi öldürmeden önce ayrılın bakalım!” diyerek,  şiddetli bir kavgaya tutuşmuş olan iki erkek bettayı (siyam balığını) siz ayırmak zorunda kalırsınız.

Bu kavgalarda, bazen mağlup olan balık birkaç yüzgecinin yaralanması ile kaçmayı başarabilir. Fakat, diğer zamanlarda bu kavgaların sonu kanlı yaralar, hatta ölmüş bir balık olmaktadır.

Bettanın çoğu zaman “kavgacı balık” diye anılması bu sebepledir. En meşhur kavgacı bettalar siyam kavgacı balıklardır. Bu balıklar Güneydoğu Asya’da Tayland ve Malezya civarındaki denizlerde yaşarlar.

Bu balıklar gösterişli yüzgeçleri olduğu için üretilir ve evcil hayvan dükkânlarında da satılır. Normal çevrelerinde yaşayanlara fazla benzemezler fakat aynı büyüklükte olup boyları 6 cm’yi geçmez.

 

Betta balıklarının şaşırtıcı hayatları

 

Diğer balıklardan birçoğu yumurtalarını bıraktıktan sonra onlarla ilgilenmez, fakat erkek betta, yavrularının hayata iyi bir başlangıç yapabilmeleri için kendini pek çok tehlikenin içine atar. Erkek bettalar, gerektiğinde diğer balıklarla dövüşür ve yuvasını yapacağı yerden onları kovarlar. (Yerlerine sahiplenip kavga ettikleri için iki betta aynı akvaryumun içine konulmaz.)

Erkek betta yuvasını yapmaya başladığı zaman akvaryumun üstünde ağız dolusu havayı içine alır, sonra suyun içinden yukarıya su yüzeyine küçük kabarcıklar gönderir. Balığın ağzından çıkan mukus (yapışkan madde) küçük hava kabarcıklarının etrafını kuşatır. Mukus, hava kabarcıklarının daha sağlam olmalarını ve patlamamalarını sağlar. Betta çok sayıda kabarcık yaptıktan sonra onları yuva haline getirmek için toplar. Ağzından salgılanan mukus, kabarcıkların birbirine yapışarak bir arada durmalarını da sağlar.

Fotoğraflarıyla birlikte yazının devamını okumak için tıklayınız:

http://zaferdergisi.com.tr/e-dergi/2015_mayis/#features/29