Zafer Bilim Araştırma ve Kültür Dergisi

Hayvanlar Nasıl Haberleşir?

img

HABERLEŞME sadece biz insanlara has bir kabiliyet değildir. Hayvanlar âleminde de haberleşme vardır ve üstelik bunun için birbirinden ilginç yöntemler kullanılır.

Sesli haberleşme dışında vücut ya da yüz hareket veya mimikleri, bakış, renk değişimi gibi ve daha pek çok farklı yöntemleri görmek mümkündür.

 

 

Renkli haberleşmeler

Örneğin ahtapotların vücut yüzeyleri kromatofor adı verilen renk değişimi kabiliyeti olan hücreler ile kaplıdır. Bu sayede çok hızlı bir şekilde ortamın rengine bürünerek ve dolayısıyla kamuflaj maksadı ile ya da avlanırken mesaj verme maksadı ile bu renk değiştirme özelliklerini kullanırlar. Mürekkep balığında da benzer hücreler mevcuttur ve erkek mürekkep balıkları dişilere yaklaşırken erkek şekilleri ile onlara yaklaşır, arka taraflarını da aynı esnada bu renk değişimi kabiliyeti sayesinde dişi görünümüne büründürür. Bu şekilde çevredeki diğer erkek mürekkep balıklarını yanıltmayı amaçlarlar.

Ateş böcekleri veya okyanusların derinliklerindeki ışık çıkarma kabiliyeti olan balıklar da bu özelliklerini haberleşme için kullanırlar.

 

 

Sesli haberleşmeler

Sesli haberleşme birçok hayvanın kullandığı bir yöntemdir. Ses her zaman insanlardaki gibi ağız yoluyla değil bazen çıngıraklı yılanlarda olduğu gibi kuyruk hareketi ile veya çekirgelerde olduğu gibi vücut sürtünme hareketi gibi değişik yöntemler ile çıkarılabilir.

Hayvanlar sesli haberleşmede biz insanların kullandığı ses dalgalarından çok farklı dalga frekanslarını da kullanırlar. Örneğin yarasalar ultrason dalgaları (20 kHz üzerindeki dalgalar) ile hem haberleşir hem de bunu yerlerini saptamak için kullanırlar.

...

Devamını okumak için tıklayınız:
http://zaferdergisi.com.tr/e-dergi/2015_aralik/#features/17