Zafer Bilim Araştırma ve Kültür Dergisi

Dedektif Polenler

img

 POLEN; çiçekli bitkilerde çiçeklerin erkek organlarınca üretilen, ‘çiçek tozu’ olarak da adlandırılan, bitkilerin erkek üreme hücreleridir. Mikro düzeydeki büyüklüğe sahip olan bu taneler üretildiği bitkiye göre çeşitli renklere, şekillere ve yüzey yapısındadırlar. Polenin rengi ve şekli her bitki türüne özel yaratılmıştır. Polenlerin sadece renkleri değil, bunun yanında şekilleri, büyüklükleri, kokuları ve dış görünüşleri de farklılıklar gösterir. Bu özellikler sayesinde polenler insanların parmak izi gibidir, her bitki grubuna özeldir. 

Garip ama gerçek…

Polenlerin her bitki türü için özel yaratılmış olması adli olayların nerede ve ne zaman meydana geldiğini çözmeye yardım eder. Polis kriminal uzmanlarına göre polenler sadece bahar mevsiminde uçuşan tanecikler değildir.  Adli palinoloji (polen bilimi) kullanılarak fail, olay yeri, mağdur ve olay zamanı arasında bağlantı kurmak, olay yerinde bırakılan bir delil ile fail arasında bağlantı kurmak, suçu kanıtlamak, mağdurun anlattıklarını doğrulamak, şüphelilerin sayısını azaltmak, polisin doğru yönde araştırma yapmasına yardımcı olmak, çeşitli dolandırıcılık suçlarını aydınlatmak, uyuşturucunun geçtiği güzergahı tespit etmek mümkün olmaktadır.

Hemen her yerde bulunabilen ve gözle görülemeyen bu polenler, olay yerinde bulunan kişilerin ve materyallerin üzerine bulaşmış olabilir. Adli palinologlar, cesedin üzerinden veya olay mahallinden alınan polen örnekleri ile bunların doğal olarak bulunduğu yer, zaman, şüpheli şahıslar ve şüpheli objelerle olay mahalli arasında ilişki kurmaya çalışırlar.  Örneğin bir ceset üzerindeki çamur, adli palinologlar tarafından incelenir ve içindeki polenler tespit edilir. Böylece cinayetin işlendiği yerin bitki örtüsü hakkında bilgi edinilebilir. Bir bölgede görülen bir ağaç türünden tabiata salınan polenlerin, o bölgeden tamamen farklı bir bölgedeki ceset üzerinde bulunması, maktulün başka yerde öldürülüp taşındığı konusunda uzmanlara bilgi verir. 

Bu yazının devamını okumak için tıklayınız:

http://zaferdergisi.com.tr/e-dergi/2015_temmuz/#features/20