Zafer Bilim Araştırma ve Kültür Dergisi

Bir Yumurta Bir Dünyadır

img

Yumurta, kanatlı hayvanların aracılığıyla soframıza kadar ulaşan, protein, karbonhidrat, yağ ve çeşitli iz elementleri içeren önemli bir besin maddesidir. Özellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi ve en kolay protein kaynağımızdır. Fakat soframızda oldukça ucuz, kolay, bol bulunması onun kıymetsiz ve sanatsız olduğu anlamına gelmez.

Yumurtanın oval şekli, bir küt ve bir sivri ucu vardır. Yumurtanın bir ucunun sivri, bir ucunun küt olması tesadüf değildir. Özel ve kendine has biçimi sayesinde yan yatmış bir yumurta düz bir hatta yuvarlanmaz, uzun bir yol kat edemez, bunun yerine daire çizer, böylece de kolay kolay uzak mesafe kat edemez, yuvadan uzaklaşamaz.

Ayrıca yumurtanın inkubasyonda (kuluçkada) iken ısı iletimini en verimli sağlayacak şekli budur. Yumurtanın büyüklüğü ve şekli ebeveynin pençesiyle tutmaya uygun olarak da yaratılmıştır. Tavuk yumurtasının ağırlığı yaklaşık 50-60 gr arasında değişir.

Bir Yumurta Nasıl Yaratılır?

İmal edilmesi yirmi beş saat süren yumurta, yumurta kabuğu, yumurta kabuğu zarları, hava boşluğu, yumurta akı ve yumurta sarısından meydana gelmiştir. Yumurtanın yaratıldığı tavukların üreme sistemi memelilerinkine benzer şekilde ovarium (yumurtalık) ve oviduct’tan (yumurta yolu) oluşmuştur. Yumurta sarısı ovarium’da şekillendikten sonra yumurta yolu kanalına düşer ve yumurtanın yapımı seyahati başlamış olur.

Yazının devamını okumak için tıklayınız:

http://zaferdergisi.com.tr/e-dergi/2015_kasim/#features/6