Zafer Bilim Araştırma ve Kültür Dergisi

Bebeğin, Anne Karnındaki Yaşamı

img

Bedenimizin Sırları

Anne karnındaki henüz doğmamış bebeğe cenin denilir. Ceninin yaşamı, insan vücudundaki en büyük hücre kabul edilen annedeki yumurtanın, babadan gelen 300 milyon spermden biri ile birleşmesiyle başlar.

Belki de her insanın yaşadığı en büyük mucizelerden birisi de, 23 kromozomlu iki “yarım” hücrenin birleştirilip 46 kromozomlu tam bir hücre yapılmasıdır.

Sonra bu bir tek hücre hızla çoğaltılır: 2, 4, 8, 16, 32 ve bu hücrelerin böyle bölünerek çoğaltılması erişkin bir insan olana dek, hatta ömür boyu devam eden bir lütuftur insana…

Henüz sadece bölünerek çoğaltılan bu ilk hücreler, bu aşamada anne rahminde bağımsızca dolaşmaktadır. Belli bir büyüklüğe varınca “blastosit” olarak adlandırılan devreye gelmiştir. Daha fazla büyüyebilmesi için ek besinlere ihtiyaç vardır. Bu kritik aşamada tek çözüm rahime yapışmasıdır. Eğer yapışamazsa, henüz hücre topluluğu halindeyken hayatını kaybetmiş olur.

Bu aşamada sadece 200 kadar hücreden oluşan cenin, anne rahminde rastgele bir yere değil, en uygun yere yapışmalı ve buradan büyümesi için gerekli maddeleri almaya başlamalıdır.

Tam bu noktada plasentanın çok önemli bir görevi vardır. Bu yazımızda daha ağırlıklı olarak plasentanın fonksiyonundan ve yapısından bir nebze de olsa bahsetmeye çalışacağız.

Yazının devamını okumak için tıklayınız:

http://zaferdergisi.com.tr/e-dergi/2015_haziran/#features/6